KDU.breadcrumbs.homePetr Pithart: Naši prezidenti překračují ústavu, problém je v tom, že to nikomu nevadí
Zpět

Petr Pithart: Naši prezidenti překračují ústavu, problém je v tom, že to nikomu nevadí

Přidáno 5. 2. 2017
Ilustrační foto
ČR Radiožurnál
Učitel, politik, a zase učitel. Bývalý předseda české federativní vlády a bývalý místopředseda Senátu Petr Pithart uzavřel svůj kruh, jak sám přiznává v rozhovoru Radiožurnálu s moderátorkou Patricií Strouhalovou. „Dobrovolně jsem se vrátil k učitelování, tam, kde jsem kdysi začínal, odkud mne v devětašedesátém vyhodili."

K učitelování se chtěl vrátit, aby dal svému životu smysl, aby netápal, nebloudil. Na přednáškách se snaží vyprávět, co se v této zemi dělo, nezapomíná přitom na historky a drby. „Pořád jsem politolog, vracím se do české historie, jak si myslím, že věci spolu souvisejí, jak nic není nového a vše už bylo, akorát už jsme na to zapomněli,“ vysvětluje. 

V životě, jak sám říká, častokrát šel do složitých a riskantních situací, kdy nemohl neprohrát. „Když je to slušná demokratická politika, tak neprohráváte jednou provždy, máte znovu šanci příště vyhrát,“ upozorňuje.  

Ale jednoho dne jako senátor si řekl dost, je nejvyšší čas své zkušenosti převyprávět studentům. „Je to takový permanentní pokus o dialog přes dvě generace. To už je hodně,“ zdůrazňuje. 

Neskrývá také radost nad tím, že na výročí Charty 77 se toho v médiích řeklo, ukázalo a vysvětlilo více než kdy jindy – řada lidí si podle něj uvědomuje, že by mohlo být o hodně hůř a že Charta a motivace nejenom signatářů, ale těch, kteří pro ni pracovali, by zase mohla být k užitku.  Vzpomíná také, jak v době vzniku Charty 77 se rodila velmi silná přátelství a kamarádství – on sám se díky podpisu dostal do blízkosti lidí, kterých si považoval a o kterých si nikdy nemyslel, že si s nimi bude povídat. 

A velci hrdinové podle něj byli ti, kteří Chartu podepsali v okresních městech, tam byli naopak osamoceni. „Někdo to spočítal, byla města, kde bylo 22 fízlů na jednoho Chartistu,“ upozorňuje. 

Tehdy vzniklo společenství, které je v moderní době vzácné – vydávali se dokumenty Charty, scházeli se, jezdili na výlety. Přišli ale také těžké chvíle, na některé byl vyvíjen systematický tlak, tloukli je a pronásledovali každý den. „To nám bylo ouzko,“ přiznává. 

Výhody globalizace využívají mocní

A proč jsou lidé naštvaní ze současné politiky? Nejde jen o politiku – přibývá lidí, kteří jsou nespokojení s tímto světem, cítí se zapomenutí, ztracení, svět se mění rychle, že spousta lidí mu nestačí a nerozumí mu. „Globalizace si s námi dělá, co chce,“ říká.  Ale jaká jsou východiska? „Musíme globalizaci začít krotit, nemůže takhle řádit po celém světě, je to riskantní, protože jakmile se začnete obrňovat proti světu, začnete stavět hranice, pěstujete ekonomický protekcionismus, tak jste na hraně, že to přeroste v napětí, konflikty, války,“ míní. 

Globalizace přináší mnoho výhod, a lidé, kteří těchto výhod využívají, to jsou ti, kteří mají dnes moc. „Udělají všechno, abychom ji nezkrotili, protože bychom je sundali ze sedla koně, po kterém pádí,“ uzavírá. 

Chceme krále, ale to už je pozdě!

Petr Pithart také patřil k těm, kteří rozmlouvali přímou volbu prezidenta, která je v parlamentní republice sama o sobě problém – dává legitimitu někomu, kdo nemá skutečnou moc. A prezident, který cítí tlak za sebou a nemůže dělat nic, tak ten pak zlobí, provokuje. 

Na druhé straně máme tradici prezidentů zvolených parlamentem, kteří od začátku stáli na hraně nebo za hranou ústavy, počínaje Masarykem, Benešem, patří tam také Havel, Klaus. „Naši prezidenti překračují ústavu, problém je v tom, že to tady nikomu nevadí,“ upozorňuje s tím, že ve skutečnosti chceme krále. „Ale to už je pozdě,“ dodává.  

Audio záznam rozhovoru dostupný na: http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/petr-pithart-nasi-prezidenti-prekracuji-ustavu-problem-je-v-tom-ze-to-nikomu-nevadi--1695427