Zpět

KOUZLO VNITROBLOKŮ

Přidáno 10. 1. 2017
Ilustrační foto
Vnitrobloky jsou fenoménem naší městské části. Bohužel fenoménem neprávem opomíjeným a zanedbávaným. Co s tím? 

Kdy jste naposledy vyhledávali nějakou adresu v naší čtvrti na www.mapy.cz? Zkuste si zadat například svou adresu a změnit mapu ze základní na leteckou. Naše čtvrť je tam krásná, mozaika tvořící úžasné ornamenty, troufnu si říct, že je magická jako mandala. Praha 2 je plná zeleně a velkých parků.
 
Stále mne překvapuje, že ve vnitroblocích nejsou jen další domy a parkoviště, ale také stromy a keře, upravené zahrady a zarostlá zákoutí. Když budete pozorní, najdete dětská hřiště i bazén s lehátky. Praha z výšky je neuvěřitelně malebná, když je ozářená sluncem. Když si mapy zvětšíte, uvidíte detaily jednotlivých ulic, náměstí, domů, možná uvidíte své auto, nebo lavičku na dvorku, kde sedáváte.

To byl pohled z výšky, otázkou je, co vidíte tam u vás, nyní, když jsou stromy bez listí a je možné vidět každý detail? Jak vypadá ten váš vnitroblok? Pečuje o něj někdo? A kdo by to měl dělat? Městská část v případě obecních domů? Společenství vlastníků nebo soukromí majitelé? V tom je ten háček, proto jsou v přístupech rozdíly.

Ve vnitrobloku na snímku roste kaštan. Stárne a skomírá, větve má ořezané, listí každoročně předčasně žloutne a hnědne, předčasně opadá. Kdysi tam byly jírovce dva, ale nikdo na jednom ze dvorů neshrabuje listí, klíněnce nic nebrání v dalším a dalším hodování a množení. Majitel domu na dvoře cosi rozestavěl, pak to vzdal a nechal pustnout. Nevím, zda jsou lidé v tom domě tak lhostejní, nebo do dvora nemají přístup.

Co s tím uděláme? Pozná někdo ten dvůr a pomůže mu? Máte něco podobného ve svém okolí? Pojďme s tím něco udělat. Pro zachování krásy naší čtvrtě, pro zachování kouzla Prahy 2.

Marie Koubková