KDU.breadcrumbs.homeMedia Z tisku Noviny Prahy 2 - srpen 2017
Zpět

Noviny Prahy 2 - srpen 2017

Přidáno 15. 8. 2017
Ilustrační foto
"Jak jste spokojeni se způsobem, jakým městská část zajišťuje občanské obřady? Co byste případně změnili?" Odpovídá předsedkyně OV KDU-ČSL Praha 2 Ing. Monika Turnovská.
Pokládám téma jako oddychové v období prázdnin. Vyjadřovat spokojenost s občanskými obřady zajišťovanými městskou částí mi připadá jako zástupné téma. Občan nechodí cíleně na obřady organizované obcí, ale příležitostně, když se to týká jeho rodiny, přátel nebo známých. Moje hodnocení bude v této rovině.

Začnu od nejmenších. Týká se vítání občánků. Městská část po delší pauze obnovila tento obřad, pravděpodobně zastupitelé usoudili, že předání malého dárku dítěti a pozdravení rodičů bude odměněno případnou volební přízní. Svatební obřady jsou alternativou církevních obřadů, které městská část musí zabezpečit. A to od vzniku městské části Praha 2.

Ostatní kontakty s občany včetně vítání občánků jsou ovlivněny Zákonem o ochraně osobních údajů. Pravděpodobně se touto ochranou neřídí kluby založené městskou částí, protože např. přání k narozeninám děti dostávají od zakladatelky klubu.

Co zlepšit? Zažila jsem konání svatebních obřadů v Novoměstské radnici v historickém vstupu. Obřad působil jinou atmosférou než v současných prostorách. A řečníci při obřadech, kromě mnohdy nic neříkajícího obsahu proslovů, by neměli dávat najevo, že už by to mělo skončit, protože už je to několikátý obřad a je to už nebaví. Aby výsledný efekt obřadu měl pocitově vliv na jeho účastníky, musí s nimi řečník během svého projevu navázat alespoň vizuální kontakt.

To je můj osobní pohled a věřte, že vím, o čem píši.