KDU.breadcrumbs.homeMedia Z tisku Noviny Prahy 2 - květen 2017
Zpět

Noviny Prahy 2 - květen 2017

Přidáno 13. 6. 2017
Ilustrační foto
Odpověď KDU-ČSL na otázku: "Které akce považujete za nejvýznamnější pro oživení veřejného prostoru v Praze 2?" Odpovídá architekt Radek Zykan. 
Především takové, jejichž hlavním účelem není konzumace co největšího množství alkoholu co největším počtem osob do pozdních nočních hodin (s čestnou výjimkou výročního vinobraní).
Takových akcí, často doprovázených agresivní hudební produkcí, je v Praze 2 už bohužel příliš.

Pokud nechceme, aby se z naší městské části stalo místo opuštěné obyvateli, charakteristické krátkodobými pronájmy air b´n´b, potom podporujme spíš komorní občanské a komunitní akce, kde se potkávají místní obyvatelé.

Tedy otázka by v kontextu Prahy 2 měla znít: Které akce ve veřejném prostoru jsou přínosné pro obyvatele a jejich rodiny a jak eliminovat ty škodlivé, realizované zejména za účelem obchodního zisku? Za přínosné považuji například fungování dnes již radnicí zrušené komunitní zahrady Smetanka, festival světla, muzejní noc a s výhradou poněkud přelidněné (zejména na náplavce) farmářské nebo bleší trhy.

Současný trend všemožného oživování veřejného prostoru je pochopitelný a žádoucí v okrajových částech města, v Praze 2 je ale problém na mnoha místech opačný, tématem by mělo být veřejný prostor zklidnit. Například slovo chodník je celkem logicky odvozeno od slova chodit a ne od slov posedávat, polehávat, hulákat a opíjet se.