KDU.breadcrumbs.homeMedia Z tisku Noviny Prahy 2 - duben 2017
Zpět

Noviny Prahy 2 - duben 2017

Přidáno 11. 4. 2017
Ilustrační foto
Odpověď KDU-ČSL na otázku: "Jste pro rozšíření ostrahy parků v Praze 2 i na další plochy zeleně?" Odpovídá členka OV KDU-ČSL Praha 2 MVDr. Marie Koubková, Ph.D.


Dnes je trendem šířit strach z trestné činnosti, a proto více hlídat majetek i pohyb osob (kamery), navyšovat omezení (regulace zbraní i tvaru zeleniny). Nemyslím si, že v zoo zanedbali ostrahu, když kluci umlátili plameňáka.

Mnohým škodám ostraha nezabrání, u některých jednotlivců naopak podpoří kreativitu. Proč to dělají? Každý má v sobě touhu vytvořit něco, čím se může chlubit, o čem se bude mluvit. Kvůli tomu Nero podpálil Řím. Říkalo se, že správný muž má postavit dům, zasadit strom, zplodit syna. Kolik z nás zasadilo strom?

Proč se mluví o komunitní zahradě, proč lidé z měst mají chalupy a pěstují kytky za oknem? Podpořme kontakt občanů s kousky přírody uprostřed města. Oslovme architekty, ať vytvoří parky přátelské k nám a k přírodě, parky klasické, lesíky i zahrady. Umožněme lidem podíl na jejich tvorbě a zvelebování, chodníky a cesty vytvořme tam, kudy se chodí, Karlovo náměstí budiž vzorem. Zapojme se do úprav záhonů: kdo pomůže sázet, může si odnést jednu rostlinu domů. Bude to náš záhon a náš zájem o hezký vzhled.

Vytvořme zákoutí, kde bude možné přivézt dříví, rozdělat oheň a opékat buřty. Upravme prostory pro piknik v trávě, cvičení, setkávání na lavičkách do kruhu, a ne jen v řadě. A samozřejmě, nabídněme pejskařům místa na venčení psů. Pak bude ostraha parků zcela nadbytečná.