KDU.breadcrumbs.homeMedia Tiskové zprávy K JEDNÁNÍ ZMČ PRAHA 2 DNE 19. 9. 2016
Zpět

K JEDNÁNÍ ZMČ PRAHA 2 DNE 19. 9. 2016

Přidáno 13. 10. 2016
Ilustrační foto
Zastupitelstvo městské části Praha 2 na svém jednání dne 19. 9. 2016 nepřijalo žádný z dvaceti návrhu usnesení k prodeji obecních bytů stávajícím nájemcům. 
Opozice včetně zástupců KDU-ČSL prodeje nepodpořila, stejně jako ve všech předchozích případech. Návrhy, které předložila zástupkyně starostky Michaela Mazancová (OSB) ovšem nezískaly podporu ani části koaličních zastupitelů.

„Během rozpravy jsme naše kolegy upozornili na konkrétních číslech, že znalecké posudky zpracované firmou MUROM ani zdaleka nereflektují současnou realitu a nerespektují tak požadavek zákona na cenu v místě a čase obvyklou“, uvádí předseda zastupitelského klubu KDU-ČSL Praha 2 Otto Schwarz.

Zastupitelé KDU-ČSL prezentovali během jednání údaje z katastru nemovitostí, ze kterých bylo zřejmé, jak výhodným byznysem se pro některé nájemníky stalo, nabytý obecní byt obratem zpeněžit.

Jsou to poměrně šokující čísla. ´Obchodní marže´dosahuje výše od 30% do 100%, přičemž extremním případem je přeprodej dvou bytů na Masarykově nábřeží odkoupených nájemcem od obce za 5,4 milionů a 8 milionů, následně zobchodovaných za 14 milionů a 22,5 milionu“, vysvětluje zastupitelka KDU-ČSL Jana Duchková.

Členové zastupitelstva byli v průběhu rozpravy rovněž seznámeni s naší podrobnější analýzou výsledků aukcí volných obecních bytů, která proběhla 11. 9. 2016.

„Také v případě aukcí se jednoznačně prokázalo, že posudky, které pro městskou část zpracovala firma MUROM, jsou zcela ´mimo mísu´. Kupříkladu dva byty v Římské ulici, kdy znalec stanovil cenu 45 000 Kč/m2, se v aukci prodaly za cenu cca 89 000 Kč/m2  resp. 91.000 Kč/ m2“, konstatuje další členka klubu KDU-ČSL Marie Truhlářová. 

Za hojné účasti občanů Prahy 2 v zasedacím sále nakonec návrhy podpořili pouze zastupitelé ODS a spolku OSB-Občané za spokojené bydlení.

„To, co předvedli v závěru rozpravy někteří zástupci ODS, ovšem musím vnímat jako naprosto nedůstojné divadlo. Pokud se někdo veřejně bije v prsa, že prodeje podpoří i s rizikem, že by mohl čelit případnému trestnímu oznámení a současně ví předem, že návrhy přijaty nebudou, je to podle mého názoru vrchol populismu a pokrytectví“, doplňuje rozhořčeně zastupitelka Jana Duchková.