KDU.breadcrumbs.homeMedia Tiskové zprávy KONEC „PRIVATIZACE“ OBECNÍCH BYTŮ V PRAZE 2
Zpět

KONEC „PRIVATIZACE“ OBECNÍCH BYTŮ V PRAZE 2

Přidáno 24. 11. 2016
Ilustrační foto
Spor v zastupitelstvu městské části Praha 2, zda způsob prodeje obecních bytových jednotek není v rozporu se zákonem, by měl rozhodnout soud.
Foto: Praha 2

Městská část Praha 2 obdržela dne 7. 11. 2016 právní stanovisko Odboru veřejné správy a kontroly Ministerstva vnitra ČR, které zásadně zpochybnilo způsob, jakým radnice prodává obecní byty stávajícím nájemníkům.

„Stanovisko potvrdilo, že znalecké posudky, které dostali obecní nájemníci v rámci předběžné nabídky, je nutno s ohledem na podstatný nárůst obvyklé ceny prodávaných nemovitostí v Praze ještě před schválením kupní smlouvy zastupitelstvem aktualizovat“, konstatuje Otto Schwarz, předseda klubu zastupitelů KDU-ČSL v Praze 2.

Právní rozbor způsobu prodeje obecních bytů v Praze 2 se ovšem zabývá především tím, zda výše obou poskytovaných slev z kupní ceny, až 30% za omezení dispozičního práva a 13% za tzv. včasnou platbu, je řádně zdůvodněna v souladu se zákonem o hl. m. Praze.
„Ministerstvo jen potvrdilo to, na co my koalici upozorňujeme už více než půldruhého roku. Totiž, že výše slevy 13% se nedá zdůvodnit tím způsobem, že se jednoduše zprůměruje výše obdobných slev, které poskytují jiné městské části.“, upozorňuje zastupitelka KDU-ČSL v Praze 2 Marie Truhlářová.

Stanovisko Ministerstva vnitra nastoluje i otázku, proč vůbec slevy z kupní ceny poskytovat, když zvýhodnění stávajících nájemců spočívá již v tom, že městská část nenabízí byty formou volného prodeje za ekonomicky nejvyšší nabídku, ale výlučně pouze dosavadním nájemcům.

I zdůvodnění výše slevy za omezení dispozičního práva až 30% označuje za „zjevně neadekvátní“ Podle novely příslušného zákona může být právní akt zneplatněn, pokud při prodeji obecního majetku není odchylka od ceny v místě a čase obvyklé řádně zdůvodněna.

Odbor kontroly a veřejné správy upozorňuje, že se jedná o právní názor, ovšem o tom, zda způsob prodeje obecních bytů v Praze 2 je skutečně v souladu nebo v rozporu se zákonem, může rozhodnout jedině soud. V rámci interpelací během pondělního jednání zastupitelstva jsem vyzvala místostarostku Mazancovou, aby si městská část vzhledem k vážnosti situace stanovisko soudu vyžádala“, doplňuje Jana Duchková, členka zastupitelského klubu KDU-ČSL.

Praha 23. 11. 2016