KDU.breadcrumbs.homeAktuálně PRODEJE, PRODEJE... A ZASE TY PRODEJE!
Zpět

PRODEJE, PRODEJE... A ZASE TY PRODEJE!

Přidáno 16. 2. 2017
Ilustrační foto
Jana Duchková: "Problémem při procesu prodejů obecních bytů stávajícím nájemníkům na Praze 2 je v první řadě do nebe volající populismus. To slibování a slibování, zbabělost nazvat věci pravými jmény."
Foto: Archiv autora


Proč? Pokusím se to vysvětlit pohledem člověka, jehož názor na tohle pro leckoho zásadní téma prošel vcelku výrazným vývojem. A vůbec se nebojím nazvat ten vývoj dokonce i otočkou. Když jsem do komunální politiky v roce 2010 vstupovala, byly zcela jinak nastavené dotační vztahy, ať už se jednalo o finance ze státního rozpočtu nebo z rozpočtu hlavního města Prahy. Peníze tehdy plynuly pravidelně, předvídatelně. 

Navíc, co si budeme povídat, člověk neměl ani představu o financování chodu padesátitisícové obce. Takže jsem byla zastáncem prodejů, ovšem za cenu v místě a čase obvyklou. Hlavně rychle a bezbolestně. Jenže tehdy byly koaliční dohody jiné. A jak šel čas, tak jsem postupně zjišťovala, že bez vlastního pravidelného zdroje příjmů se obec s tak vysokými pravidelnými výdaji prostě neobejde. Je třeba platit provoz škol, parků, sociálních center atd. A člověk najednou jasně viděl, že právě příjem z pronájmů by měl být tím stabilizačním prvkem… samozřejmě za předpokladu, dobrého hospodaření tj. vracení částí nájmů do oprav domů, do jejich kvalitní správy atd.

To samé věděla ODS už dávno, OSB to nepochybně brzy po svém vzniku zjistilo taky …a přesto pořád tito místní hlavní hráči tzv. "privatizace" slibovali a hráli tak vcelku nefér hru s nájemníky, kteří o odkup logicky stáli. Osobně stále věřím, že většina nájemníků nechce kupovat jen ze spekulačních důvodů, chtějí prostě dobře a s určitou mírou jistoty bydlet v místě, které mají rádi. Ale kdo z nás by nevyužil výhodné nabídky? 

Jenže příchodem OSB do koalice se pravidla začala ohýbat nežádoucím směrem. Byl to právě spolek Občanů za spokojené bydlení, který prosadil za podpory ODS dodatečnou slevu 13% (což byl, mimo jiné, také důvod proč jsem v roce 2015 rezignovala na místostarostenský „post“, odešla z koalice a stal se ze mě silný oponent současného vedení radnice). A je to právě tahle nesmyslná a z mého pohledu dokonce nezákonná sleva, která nyní prodeje brzdí. Víte o tom, že díky této slevě získalo 10 nájemníků na okamžitém přeprodeji téměř 40 miliónů Kč? Asi si dovedete představit, co všechno by se za to dalo pořídit.

Ale abych jen neříkala jak ne. Co bych s tím udělala já? V první řadě bych jasně řekla, že další prodeje v době, kdy obec neví kam s penězi a reinvestuje je do nemovitostí (!), je ekonomický nesmysl. Rychle bych dokončila prodeje těm nájemníkům, kteří dostali nabídky. Prodala bych to za aktualizované odhady a klidně i se slevou, ale se slevou jasně opodstatněnou, ve výši, která bude podložená fakty. Se slevou, která bude obsahovat protispekulační opatření. A dál už hospodařit v souladu s platným zákonem tedy „jako řádný hospodář“… no, není to jednoduché?  

Jana Duchková
Zastupitelka MČ Praha 2