KDU.breadcrumbs.homeAktuálně KDU-ČSL je vítězem senátních voleb - DĚKUJEME ZA VAŠE HLASY
Zpět

KDU-ČSL je vítězem senátních voleb - DĚKUJEME ZA VAŠE HLASY

Přidáno 15. 10. 2016
Ilustrační foto
https://www.novinky.cz/domaci/417641-belobradek-volici-se-spikli-proti-kandidatum-babise.html
Bělobrádek: "Voliči se spikli proti kandidátům Babiše." Šéf křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek připisuje vítězství v senátních volbách zejména na vrub dobrému výběru kandidátů. Podle něj se ale také voliči spikli proti předsedovi ANO Andreji Babišovi. Právě kandidáti lidovců a spřízněných subjektů se s kandidáty ANO utkali nejčastěji.

Předseda KDU-ČSL pro Novinky.cz: 

Čekali jste tak slavný výsledek?

Měli jsme k němu dobře našlápnuto už po prvním kole, nicméně druhé kolo je vždycky zrádné. Chci poděkovat našim voličům, že přišli a naše voliče podpořili.

O čem tento výsledek podle vás svědčí?

O tom, že KDU-ČSL nasadila velmi kvalitní kandidáty, na dalších kvalitních kandidátech se byla ochotna dohodnout s dalšími subjekty. A taky to svědčí o spiknutí voličů proti kandidátům Andreje Babiše.

Jak se vám podařilo porazit ANO i ČSSD?

Tím, že jsme nasadili velmi kvalitní kandidáty a že jsme v senátních volbách neslibovali nesmysly.

Nemohla vám pomoci i chabá volební účast?

Účast je vždycky volbou. To znamená, že i ten, kdo nepřijde k volbám, tak volí. Důležité je chtít aktivně vyjádřit svou vůli, koho volič chce a nechce do Senátu. Nám se podařilo voliče oslovit, jsem tomu rád a chtěl bych poděkovat našim kandidátům, že to dokázali.
Teď budete mít druhý nejsilnější senátorský klub. Jak této síly využijete?

Domnívám, že pořád platí, že každá generace si musí demokracii znovu vybojovat. Senát je bezpochyby pojistkou demokracie v našem ústavním systému. Musíme bojovat za to, aby se ČR nestala zemí, která bude mít autoritářský režim a která tady bude mít vládu jedné strany, jako jsme to už viděli například v ostatních zemích V4.

Váš senátní klub bude hodně barvitý, nebude problém hledat shodu?

Barvitý už je v současné době. Podstatné je, že všichni kandidáti, kteří se do Senátu dostali, si mohou sami zvolit, jestli do našeho klubu chtějí, nebo ne. Pokud se na tom shodnou, pak je ta jednota dána tím, co chceme, a co jednoznačně prosazujeme. V tomto smyslu v tom žádný problém není a kdo v tom klubu být nechce, tak nemusí.

Jak si vysvětlujete, že bývalý hejtman Jihomoravského kraje a senátor Stanislav Juránek prohrál v Brně – vaší baště – s Jiřím Douškem (ANO)?

Jeho protikandidáta neznám, tak těžko říct.

A co říkáte na porážku místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha?

Naše kandidátka Anna Hubáčková je v regionu velmi známá. Je to starostka, působila i v oblasti životního prostředí. Takže zas takové překvapení, obzvláště po tom prvním kole, to být nemůže.

Samozřejmě, že když jsme na začátku nad kandidátem uvažovali, tak se nám zdálo, že stavět někoho proti panu Škromachovi je pošetilé. Neměl jsem příliš velké naděje, ale když jsem potom paní Hubáčkovou poznal a viděl její výsledky, tak se nakonec ukázalo, že na první dobrou to nebylo úplně správně a zvítězila suverénně.