KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Fotovoltaika v Praze 2 - budoucnost komunitní energetiky nebo slepá ulička?
Zpět

Fotovoltaika v Praze 2 - budoucnost komunitní energetiky nebo slepá ulička?

Přidáno 22. 6. 2023
Ilustrační foto
Irma Comstocková

Pro ty, kterým se třeba pro nepřízeň počasí nepodařilo včera dorazit na úřad MČ Dvojky na seminář k možnostem instalací fotovoltaiky v památkových zónách / rezervacích, přikládáme to zásadní z diskuse se zástupci magistrátních památkářů a odborníky na realizaci z Pražské plynárenská a.s. 
 
  • Odbor památkové péče hl. m. Prahy je příznivě nakloněn předběžným konzultacím nad vhodně zvolenou technologií a jejím umístěním ve fázi před vypracováním finančně nákladného projektu.
  • „Černý panel se stříbrným rámečkem“ zřejmě ani v budoucnu nemá šanci projít. Esteticky vhodnější a ekonomicky stále rozumná řešení, např. panel v odstínech červené tašky, začínají být realitou a mají alespoň nějakou šanci na schválení. 
  • Právě projednávaný návrh LEX OZE II zásadně zjednoduší / zlevní instalace v bytových domech a umožní legální sdílení mezi byty vinohradských činžáků.
Otázkou zůstává, zda je fotovoltaika na jednotlivých domech tím, na čem i s ohledem na předpokládaný rozvoj komunitní energetiky stavět budoucnost na Praze 2. Vypracování ucelené energetické koncepce v návaznosti na koncepci celé Prahy vnímáme jako zásadní mj. pro rozhodování každého z nás, jakým směrem se vydat ve svém příspěvku k úsporám a snižování emisí.

Každopádně ještě jednou díky místostarostovi Prahy 2 Mgr. Janu Recmanovi za zvednutí rukavice a organizaci semináře. Dle dotazů veřejnosti se jedná jednoznačně o téma, které pálí nejen majitele nemovitostí, ale i nájemce, včetně těch v obecním bydlení. 

IMG_0637b-(6).JPG

IMG_0640b-(1).JPG

IMG_0639b-(1).JPG