KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Držme palce Evropě
Zpět

Držme palce Evropě

Přidáno 21. 2. 2024
Ilustrační foto
Letošní volby do Evropského parlamentu se uskuteční ve dnech 8. – 9. června 2024 a my v Česku budeme volit, stejně jako před pěti lety, jedenadvacet českých europoslanců. Na ostrou předvolební kampaň je ještě brzy, ale pojďme si zatím ujasnit, jak vlastně tyhle volby fungují. V podstatě zapomeňte, jak a proč jste volili do českého parlamentu, protože tohle je a bude trochu jinak.

Evropský parlament se aktuálně dělí na sedm politických klubů/frakcí. Češi zvolení za KDU-ČSL patří do klubu Evropské lidové strany EPP, aktuálně nejsilnějšího politického uskupení v EP.  Našimi evropskými parťáky jsou čeští europoslanci TOP09 a STAN a v tomhle exkluzivním klubu jsou zastoupeny z těžkých politických vah německá CDU/CSU, italská Forza Italia, španělská Lidová strana, francouzští Les Républicains, rakouská Lidová strana ÖVP, polská Občanská platforma …. hodně slušný oddíl!

Evropská lidová strana ve volbách 2019 zabodovala, když obsadila 187 křesel z celkových 702. Minulé evropské volby jsme tak, de facto, vyhráli i my čeští lidovci/křesťanští demokraté. A k tomu máme jako bonus předsedkyni Evropského Parlamentu a předsedkyni Evropské komise. Kdo z vás tohle má, milí političtí konkurenti?

Naše Evropská lidová strana se deklaruje jako „středo-pravicové politické uskupení, založené na křesťansko-demokratické a liberálně konzervativní ideologii“. 

Pro ne-politology raději upřesněme:

Jako člen EPP se hlásíme ke křesťansko-židovským kořenům evropské civilizace, společně usilujeme o Evropu, která poskytuje rovné šance (neplést se socialistickou“beztřídní“ společností, kde jsou si všichni „rovni“ ze zákona) a zároveň myslí i na budoucí generace. Sociálně tržní hospodářství je v Evropě osvědčený princip založený na svobodě, odpovědnosti a spravedlnosti, který napomáhá ekonomické prosperitě a zároveň nenechává nikoho v sociální nouzi. Ryze konzervativním prvkem je zodpovědné nakládání s přírodními zdroji, protože jen udržitelný rozvoj ochrání naši planetu pro příští generace. A tomu všemu by měla sloužit podpora rozvoje nových technologií a inovací zaměřených na zlepšování kvality lidského života.

Tak o tohle se v červnu bude hrát. Držme palce především Evropě, našemu společnému domovu. A to s láskou ke všem generacím.


Otto Schwarz. člen OV KDU-ČSL Praha 2